Relacja z I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Myśliwych na Jasną Górę

Relacja z I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Myśliwych na Jasną Górę

W niedzielę, 24 października 2021r., odbyła się I Pielgrzymka Myśliwych na Jasną Górę. Wzięły w niej udział delegacje z całej Polski. Nasz rzeszowski Okręg reprezentował kapelan Okręgu ks. Józef Mucha wraz z pocztem sztandarowym Bractwa św. Huberta działającego przy parafii św. Huberta w Rzeszowie-Miłocinie oraz reprezentanci myśliwych.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 przemarszem pocztów sztandarowych, myśliwych i ich sympatyków, z placu Biegańskiego na Jasną Górę przy asyście orkiestry. O godz. 11.00, w bazylice Jasnogórskiej odprawiona została Msza św. w intencji myśliwych pod przewodnictwem kapelana krajowego PZŁ ks. Sylwestra Dziedzica z udziałem kapelanów myśliwych z całej Polski. Na ołtarzu złożone były relikwie św. Huberta – patrona myśliwych z parafii pw. św. Huberta w Rzeszowie.

Homilię wygłosił kapelan okręgowy z ZO Częstochowa ks. Piotr Mizera, który podkreślał rolę myśliwych w społeczeństwie. „My, myśliwi często odczytujemy naszą służbę jako misję społeczną. Nie możemy zapominać, że jest to jeden z elementów etosu działań wobec świata stworzonego, ofiarowanego nam przez Boga. Tylko takie rozumienie tej misji pozwoli nam godnie wypełniać powierzone nam, szlachetne obowiązki. Jesteśmy tutaj przed obliczem Czarnej Madonny po raz pierwszy, by wyrazić naszą gotowość służby Bogu i Ojczyźnie. Do takiej postawy zobowiązuje nas to wyjątkowe miejsce”.

Po Mszy św. poświęcono pamiątkową tablicę upamiętniającą to wydarzenie. W prawie 100-letniej historii Polskiego Związku Łowieckiego to historyczna, bo pierwsza taka pielgrzymka. Ufamy, że w kolejnych latach ta inicjatywa będzie kontynuowana i Matce Bożej Częstochowskiej zawierzać się będą kolejne pokolenia myśliwych. Darz Bór!