W dniu 16 listopada 2023 r. odbył się XX Finał Wojewódzkiego Konkursu : „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”
Na konkurs wpłynęło 614 prac nadesłanych z 55 placówek. 66 laureatów konkursu zostało zaproszonych na uroczysty finał.
Prace były oceniane w następujących kategoriach:
-
przedszkole – tematem przewodnim prac były: „Dary lasu”,
-
uczniowie klas I-III – przedstawili prace na temat: „Cudowna przemiana Huberta z Liège”,
-
uczniowie klas IV-VI, – tematem prac było: „Niezwykłe szaty kraskowatych – egzotycznych klejnotów w polskiej faunie”
-
uczniowie VII – VIII – temat prac to: – „PZŁ – 100 lat ochrony polskiej przyrody i dziedzictwa narodowego”
Główne cele Konkursu to:
-
propagowanie historii i tradycji regionalnych związanych z kultem św. Huberta,
-
kształtowanie postawy człowieka świadomego swego wpływu na środowisko,
-
zdobywanie przez uczniów wiedzy dotyczącej:
– historii i działalności PZŁ,
-
tradycji, kultury i języka łowieckiego,
-
ochrony krajobrazu i różnorodności biologicznej.
-
Corocznie podczas uroczystego finału konkursu odbywającego się w listopadzie, dzieci i młodzież z kilkudziesięciu podkarpackich placówek spotyka się z myśliwymi wysłuchując ciekawych prelekcji, poznaje symbolikę i język łowiecki. Konkurs kreuje właściwy wizerunek myśliwego, jednocześnie uwrażliwia dzieci i młodzież na piękno przyrody, dzikich zwierząt i środowiska, w jakim żyją oraz potrzebę jej ochrony. Cele konkursu promuje wydawany po każdej edycji Kalendarz z pracami laureatów.
Szkoła, która od dwudziestu lat organizuje Konkurs zasługuje na szczególne wyróżnienie. W 2019 roku Szkoła ta przyjęła imię Świętego Huberta. Było to wynikiem wieloletniej współpracy ZO PZŁ w Rzeszowie ze Szkołą Podstawowa w Pogwizdowie Nowym, obecnie dzielnicą miasta Rzeszów. Doceniając działalność w zakresie propagowania kultu Świętego Huberta oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych wśród młodego społeczeństwa, Szkoła w Dniu Patrona została odznaczona medalem Świętego Huberta.
W części artystycznej młodzi aktorzy ze Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali spektakl pt: „Moc mądrości Świętego Huberta”. Po czym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Tradycją stało się, że jedną z nagród w konkursie jest kalendarz zawierający prace plastyczne laureatów. Spotkanie miłośników przyrody zakończyło zwiedzanie wystawy nagrodzonych prac. Organizatorom składamy szczere gratulacje i wierzymy, że pod sztandarem Św. Huberta nadal będą promować wartości, które nam przekazał nasz Patron: wrażliwość na środowisko naturalne, potrzebę ochrony jego bogactw, a poprzez sztukę pogłębiać wiedzę ekologiczno-przyrodniczą i rozsławiać piękno ojczystej przyrody.