WIOSNA
Zwierzęta i rośliny, mimo, że nie znają kalendarza, potrafią rokrocznie rozpoczynać kwitnienie i rozmnażanie o własnej dla każdego gatunku porze. Wieloletnie obserwacje terminów, zakwitanie poszczególnych gatunków roślin pozwoliły ustalić o wiele bardziej precyzyjny podział roku na 8 pór, zwanych fenologicznymi. Początek i czas trwania każdej z nich są co roku nieco inne – zależą od warunków pogodowych.
Pierwszą porą roku jest przedwiośnie.
Zwiastunem budzącej się do życia przyrody jest kwitnienie, zwane często pyleniem, leszczyny i olszy. W tym czasie zakwitają: przebiśnieg, krokus, zawilec oraz podbiał i kaczeniec. Przedwiośnie czasem zaczyna się bardzo wcześnie, przychodzi nawet z początkiem stycznia.
Pierwiośnie – nazwa ta kojarzy nam się z zakwitającymi w tym czasie pierwiosnkami. Wtedy, u większości drzew owocowych pojawiają się kwiaty (wiśni, czereśni, gruszy, jabłoni, poziomki, borówki czarnej). Wówczas rozwijają się liście buków i dębów. Okres ten przypada na kwiecień lub maj.
Wiosna – w maju, bądź czerwcu rozkwitają: bez, jarzębina, kasztanowiec, chaber, bławatek oraz pojawia się kwiatostan żyta ozimego. Po okresie kwitnienia pojawia się owocowanie niektórych roślin; najwcześniej w miesiącu maju, a najpóźniej, w późnej w połowie czerwca – wczesne lato – zakwita czarny bez, akacja.
Kwitnienie lipy oznacza początek lata, który przypada na koniec czerwca. A następnie, to już upragnione wakacje.
Dziękując za uwagę prosimy o zachowanie społecznego dystansu i rygorystycznego przestrzegania nakazów w tym okresie. Prosi o to Maciej Rachwał – ratownik medyczny oraz Mieczysław Struzik.
Darz Bór