Warszawa, 29 października 2024 r. – Dzisiaj odbyło się trzecie spotkanie Krajowego Forum Zrównoważonego Rozwoju (KFZR), które miało na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy kluczowymi organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska i racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Spotkanie zaowocowało podpisaniem w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego Deklaracji Forum, dokumentu, który ma stać się podstawą dalszych działań i współpracy międzysektorowej w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Podpisanie Deklaracji
Deklarację podpisały reprezentacje ponad miliona Polaków, którzy wiedzą jak profesjonalnie i aktywnie zarządzać polską przyrodą. Sygnatariuszami Forum w dniu 29 października 2024 r. zostali:
- Polski Związek Łowiecki reprezentowany przez Łowczego Krajowego Eugeniusza Grzeszczaka w obecności członków Zarządu Głównego Wiesława Radnieckiego i Krzysztofa Kowalewskiego
- Polski Związek Wędkarski reprezentowany przez Prezes Beatę Olejarz oraz Wiceprezesa Wiesława Heliniaka
- Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych reprezentowany przez Wiceprezesa Jerzego Hławiczka w obecności Pani Dyrektor Eweliny Spłocharskiej
- Polski Związek Pracodawców Leśnych reprezentowany przez Prezesa Wojciecha Wójtowicza
- Polski Związek Pszczelarski reprezentowany przez Skarbnika Waldemara Kudła
- Polskie Towarzystwo Leśne reprezentowany przez Przewodniczącego Janusza Dawidziuka
- Stowarzyszenie Ruch Obrony Lasów Polskich reprezentowany przez Przewodniczącego Benedykta Rożmiarka
- Związek Leśników polskich RP reprezentowany przez Wiceprzewodniczącego Jerzego Derlickiego
- Związek Producentów Ryb – Organizacja producentów reprezentowany przez Wiceprezesa Lecha Staniszewskiego
- Związek Sadowników RP reprezentowany przez Krzysztofa Czarneckiego
- Związek Szkółkarzy Polskich reprezentowany przez Prezesa Andrzeja Kujawę
Forum, poprzez dzisiejszy akt, przypomniało o odpowiedzialności człowieka za ochronę przyrody i konieczności współdziałania różnych grup i sektorów w imię wspólnego celu, jakim jest zachowanie równowagi między rozwojem społecznym a ochroną naturalnych zasobów.
Dzisiejsze podpisanie Deklaracji to nie tylko symbol, ale także konkretny krok w kierunku wspólnego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Deklaracja podkreśla naszą odpowiedzialność za ochronę przyrody, racjonalne gospodarowanie jej zasobami, ale także za edukację społeczeństwa w kwestiach związanych z łowiectwem, leśnictwem i rolnictwem.
Naszym wspólnym celem jest zachowanie równowagi między człowiekiem a naturą, byśmy mogli korzystać z jej dobrodziejstw, jednocześnie zapewniając jej ochronę. Nie możemy pozwolić, aby ideologie negujące rolę człowieka w przyrodzie wpłynęły na naszą pracę i dziedzictwo. Musimy wspólnie dbać o to, aby działania człowieka były zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, opierając się na tradycjach i doświadczeniach przodków, a także na nowoczesnych rozwiązaniach i nauce. Dziękuję za tak liczne przybycie i zaangażowanie. Politycy winni umieć roztropnie odnieść się do naszych postulatów tworząc prawo, na gruncie którego będziemy wspólnie działać – mówił Eugeniusz Grzeszczak, Łowczy Krajowy
Gościem honorowym podpisania Deklaracji Forum był Senator Ryszard Bober, Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jesteście wspólnotą i rodziną, która przy jednym stole pragnie rozmawiać o ważnych, istotnych sprawach. W imieniu Senatu pragnę podziękować za podjęcie tej inspirującej inicjatywy. Deklaracja, którą wyraziliście, jest początkiem wymagającej drogi. Musimy wspólnie dotrzeć do tych, którzy jeszcze nie są przekonani, a także do młodego pokolenia Polek i Polaków.
W senackiej komisji kładziemy szczególny nacisk na bezpieczeństwo żywnościowe, a Wasze organizacje odgrywają w tym ważną rolę, dokładając kolejną cegiełkę do wspólnego celu. Trzeba jednak zaznaczyć, że skuteczne działania wymagają elastyczności i unikania nadmiernych ograniczeń.
Naszym wspólnym obowiązkiem jest troska o Matkę Ziemię. Życzę nam wszystkim, abyśmy regularnie spotykali się i rozmawiali o wyzwaniach, jakie przed nami stoją. Jeżeli napotkacie trudności, Senat jest miejscem, gdzie możecie otwarcie o nich mówić – dyskusje u nas zawsze mają charakter merytoryczny.
Dziękuję i życzę sukcesów w działalności, która będzie opierać się na szacunku do przyrody i zachowaniu jej status quo. Dla Waszych organizacji składam najlepsze życzenia na kolejne lata działalności. Wierzę, że wspólnymi siłami dotrzemy z tą misją do społeczeństwa – mówił Senator Ryszard Bober.
Kluczowe cele Deklaracji i Forum:
- Współpraca międzysektorowa – Forum podkreśliło konieczność wspólnych działań organizacji takich jak Polski Związek Łowiecki, Związek Lasów Polski i Polski Związek Pszczelarski, które – pomimo różnorodności zadań i misji – łączy troska o środowisko.
- Zrównoważony rozwój – Deklaracja przypomina o odpowiedzialności człowieka za przyrodę oraz o potrzebie racjonalnego gospodarowania jej zasobami.
- Ochrona tradycji i odpowiedzialność człowieka – przemawiający podkreślili wagę zachowania tradycji oraz odpowiedzialnego zarządzania zasobami przy jednoczesnym stosowaniu nowoczesnych, naukowych rozwiązań.
- Edukacja społeczna – Deklaracja Forum kładzie nacisk na potrzebę zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat łowiectwa, leśnictwa i rolnictwa jako elementów kluczowych dla zrównoważonego gospodarowania zasobami.
- Sprzeciw wobec ideologii deprecjonujących rolę człowieka – Forum wyraziło również opór wobec ideologii, które przedstawiają człowieka wyłącznie jako negatywny czynnik w przyrodzie. Wykład na ten temat wygłosił prof. Dariusz J. Gwiazdowicz.
Deklaracja Forum Zrównoważonego Rozwoju stanowi początek nowej fazy działań wspierających odpowiedzialne i świadome zarządzanie zasobami naturalnymi. Forum zapowiedziało kontynuację swoich działań oraz dążenie do rozwoju wspólnych inicjatyw na rzecz ochrony przyrody.