Dzisiaj mija 25 lat od spotkania Papieża Jana Pawła II z myśliwymi i leśnikami w Krośnie.
Poniżej kilka pamiątek z tamtego wydarzenia.
Dary wówczas składał Kol. Henryk Karnas – Prezes ówczesnej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Przemyślu. Podczas uroczystego przekazania darów asystowały poczty sztandarowe NRŁ oraz Wojewódzkich Rad Łowieckich z Krakowa, Krosna Przemyśla i Rzeszowa. W darach złożono: między innymi płaskorzeźbę w drewnie przedstawiającą wizerunek patrona myśliwych.
Pierwszy raz w dziejach PZŁ najwyższy autorytet moralny w świecie , głowa kościoła katolickiego Jan Paweł II przyjął oficjalnie przyjął naszego delegata , tym samym sankcjonując potrzebę istnienia naszego Związku i jego odpowiedzialnej roli jaką pełni w gospodarowaniu ojczystą przyrodą.
„ Dbajcie o naszą Ojczystą przyrodę” – refleksje nemroda na kanwie papieskich życzeń, skierowanych do myśliwych i leśników.
Dzień 10.06.97r. upamiętni się w historii łowiectwa polskiego. W tym dniu podczas odprawianej mszy świętej na lotnisku w Krośnie Ojciec Św.Jan Paweł H, pielgrzymujący po raz 5-ty do naszej Ojczyzny, przyjął delegata naszego Związku kol. Henryka Karnasa , który miał zaszczyt złożyć Papieżowi dary ofiarne oraz przekazać najlepsze życzenia od wszystkich myśliwych i leśników w Polsce.
W uroczystości tej wśród około 600 – tysięcznej rzeszy wiernych znalazły się poczty sztandarowe Naczelnej Rady Łowieckiej, Wojewódzkich Rad Łowieckich z Rzeszowa, Przemyśla , Krosna i Krakowa , poczty sztandarowe Kół Łowieckich z trzech województw: rzeszowskiego krośnieńskiego i przemyskiego , oraz liczna grupa myśliwych z okolicznych terenów i całej Polski.
Wydarzenie to szczególnie ważne i podniosłe dla myśliwych z terenów południowo – wschodniej Polski , ma także ogromny wydźwięk i znaczenie dla całego PZŁ. Oto pierwszy raz w dziejach PZŁ najwyższy autorytet moralny w świecie , głowa kościoła katolickiego Jan Paweł II przyjął oficjalnie naszego delegata , tym samym sankcjonując potrzebę istnienia naszego Związku i jego odpowiedzialnej roli jaką pełni w gospodarowaniu ojczystą przyrodą.
Wydarzenie to przekazane przez radio, telewizję, prasę na cały kraj, a także poza jego granice, w czasach gdy łowiectwo nie zawsze jest właściwie rozumiane i przychylnie odbierane przez społeczeństwo, będzie mieć ogromny wpływ na kształtowanie opinii publicznej o naszym Związku. Jestem przekonany, że najkrótszą drogą de tego, aby ta opinia była jak najlepsza , będzie wyciągnięcie właściwych wniosków z głoszonych przez Ojca Św. Jana Pawła II nauk w czasie jego pielgrzymki po Polsce i wcielenie ich w nasze myśliwskie życie.
Łowiectwo i Kościół Katolicki od zarania naszej państwowości były ze sobą ściśle związane. Świadczą o tym zapisy kronikarskie oraz liczne obiekty sakralne kultu patrona myśliwych św. Huberta. Łowiectwo, które początkowo służyło jako źródło zdobywania pożywienia i odzieży, z czasem źródło rozrywki , w ostatnich czasach zmieniło swój charakter. Kościół Katolicki zawsze dobrze rozumiał rolę łowiectwa i akceptował je w myśl zapisu Pisma Świętego, w którym to Pan Bóg ustalił stosunek człowieka do świata przyrody w słowach „,…. czyńcie sobie ziemię poddaną, abyście panowali nad rybami morskimi , nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami..” / por. Rdz 1, 28 /. W miarę rozwoju cywilizacji i dominacji człowieka w świecie, oraz kurczenia się terenów gdzie zwierzęta mogą swobodnie bytować, ta władza dana człowiekowi wymaga obecnie od niego mądrego gospodarowania zasobami przyrody i sprawowania opieki nad wszystkimi żyjącymi stworzeniami. Już sam biblijny zapis, kiedy Noe z rozkazu Boga, by ratować przed zagładą potopu bierze do arki „, po jednej parze wszelkiego rodzaju ptactwa, zwierząt i wszelkich istot w których było życie”, może być wzorem dla współczesnych czasów, w których wielu gatunkom Świata zwierzęcego grozi całkowite wyginięcie. Stąd tęż traktowanie łowiectwa jako czystej rozrywki nie było i nie jest popierane przez Kościół, natomiast mądre gospodarowanie zasobami przyrody cieszy się jego pełną akceptacją . RZ -2- Troska o przyrodę szczególnie dobitnie jest wyrażana w homiliach Ojca Świętego Jana Pawła II. Ten Wielki Polak rozkochany w ojczystej przyrodzie, którego miłość do gór, lasów, pól, jezior i rzek daje się odczuć podczas każdej z pielgrzymek do kraju, w czasie spotkania w Krośnie przekazał kol. H. Karnasowi prośbę, a zarazem polecenie dla nas wszystkich myśliwych i całego PZŁ.
Krótkie słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego „dbajcie o naszą ojczystą przyrodę, szczęść Wam Boże” są dla nas myśliwych moralnym zobowiązaniem do roztoczenia jeszcze większej opieki nad naszymi łowiskami , do aktywnego zwalczania wszelkiego rodzaju kłusownictwa i coraz częstszych przypadków degradacji naturalnego środowiska. Słowa te są także wyrazem uznania przez Ojca Świętego nas myśliwych za gospodarzy tej części przyrody, która została przez Państwo powierzona naszej opiece. Myślę, że te słowa , które powiedział do nas Jan Paweł II powinniśmy my myśliwi często sobie przypominać. Powinniśmy także przy każdej okazji spotkań z ludnością , a zwłaszcza młodzieżą i rolnikami, a także poprzez środki masowego przekazu wyrabiać w społeczeństwie właściwy pogląd na rolę łowiectwa we współczesnym świecie. Szczególnie dużo do zdziałania w tym względzie mogą mieć nasi koledzy myśliwi – księża , przekazując zgodnie z nauką Papieża stanowisko Kościoła wobec łowiectwa i ochrony przyrody. Drugim ważnym apelem skierowanym przez Ojca Świętego do całego narodu było wezwanie do kultywowania tradycji chrześcijańskich w naszym kraju. Skoro więc łowiectwo od wieków powiązane jest z chrześcijaństwem, wezwanie to powinniśmy i my myśliwi wziąć sobie do serca , pamiętając chociażby o kulcie naszego patrona Św. Huberta , o tradycyjnych mszach św. hubertowskich , uroczystych i jakże rodzinnych polowaniach wigilijnych , a także innych zwyczajach łowieckich przekazywanych z pokoleń na pokolenia.
Jan Paweł II zwracając się w Krośnie do rolników przypomniał o tradycji używania prostych staropolskich pozdrowień „Szczęść Boże” czy „niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, które obecnie słyszy się coraz rzadziej. Myślę , że te słowa powinny być także częściej używane przez myśliwych. Z własnego doświadczenia wiem, że te pozdrowienia ułatwiają nawiązywanie przyjaznych kontaktów z pracującymi w polu rolnikami.
I wreszcie trzecie bardzo ważne przesłanie Ojca Świętego skierowane do całego narodu i każdego człowieka z osobna , które dotyczy także i nas myśliwych. Ojciec Święty szczególnie dużo miejsca w swoich homiliach poświęcił postawie moralnej i etycznej człowieka , piętnując wszelkiego rodzaju zło jakimi są między innymi : chciwość, kłamstwo, złodziejstwo, pijaństwo i wiele innych. I tu właśnie zgodnie z nauką Papieża wielkie zadanie dla całego naszego Związku. Bez poprawy moralnej naszych myśliwych nie będzie możliwe wypełnienie obowiązków jakie spoczywają na PZŁ. Poprawienie etyki jest niezbędnym warunkiem realizacji celów nakreślonych przez nasz Związek. A wiemy przecież , że pod tym względem nie jest wśród nas całkiem dobrze. Rozglądając się wokół siebie jakże często możemy zauważyć wiele przykładów braku kultury osobistej , wulgarności , kłótliwości, cwaniactwa , pazerności , nieprzestrzegania etyki i regulaminów , jednym słowem zachowań nie licujących z godnością myśliwego. Trzeba nam na te przejawy zła zwracać uwagę i starać się je eliminować, a w razie braku poprawy po prostu rozstawać się z tymi , którzy może tylko przypadkowo trafili do łowiectwa , zachwaszczając nasz Związek.
Na zakończenie chciałbym przytoczyć słowa Ojca Św. wypowiedziane w czasie obecnej pielgrzymki w Legnicy , które niech będą mottem działania wszystkich myśliwych:
„ Czyńcie sobie ziemię poddaną / por. Rdz 1, 28 / – Podejmijcie pracę w poczuciu odpowiedzialności za pomnażanie dobra wspólnego „, które ma służyć nie tylko temu pokoleniu , ale wszystkim , którzy w przyszłości zamieszkiwać będą tę ziemię – naszą ojczystą , polską ziemię”.
Rzeszów, 07/97 Marek Rogoziński Prezes Woj. R. Ł. w Rzeszowie.